Místo na medaili se vždycky najde, usmívá se Červenka. Tým musí těžit i z dravého mládí
Má za sebou extrémně náročný ročník. Absolvoval olympijské hry, táhl Pardubice v těžkých bitvách play-off a nyní stojí před třetím vrcholem sezony. Ostřílený reprezentační kapitán Roman Červenka si před startem mistrovství světa ve Švýcarsku stihl vyčistit hlavu a hlásí plnou připravenost. Národní tým se letos musí obejít bez ofenzivních superhvězd formátu Davida Pastrňáka či Martina Nečase, český matador v tom ale vidí ideální příležitost ukázat obrovskou vnitřní sílu a semknutost omlazeného kádru.
Když se Roman Červenka rozhlédne po aktuální reprezentační kabině, vidí spoustu nových a velmi mladých tváří. Absence zvučných posil z NHL, které v minulých letech dokázaly vzít zodpovědnost do vlastních rukou, mění dynamiku celého mužstva. Zkušený lídr z toho ale obavy nemá, naopak věří v sílu kolektivu.
„I když tady ti hvězdní hráči jsou, tak se to ve finále stejně musí postavit na týmu. Je ale pravda, že takoví hokejisté mají schopnost rozhodovat zápasy úplně sami. Teď tu nejsou, takže musíme všechno vsadit na tým a absolutní soudržnost,“ velí jasně Červenka. O kvalitě letošního výběru navíc vůbec nepochybuje. „Nemyslím si, že by ten tým byl špatný, naopak. Je hodně dobrý a ti mladí kluci jsou ohromně šikovní.“
Přítomnost dravých talentů, jakým je například Tomáš Galvas či Jaroslav Chmelař, vnímá reprezentační stálice jako vítané osvěžení kabiny. Nabízí se otázka, zda z pozice mentora a kapitána nemusí občas mladistvou bezstarostnost na ledě trochu korigovat. Podle Červenky je ale klíčové najít správný balanc a zbytečně hráče nesvazovat taktikou na úkor jejich přirozených instinktů.
„Myslím, že ti kluci jsou inteligentní a v nominaci jsou z nějakého jasného důvodu, svou prací v celé sezoně si to zkrátka zasloužili. Tu šikovnost, pro kterou tu jsou, musí na ledě využít. Samozřejmě přijdou chvíle, kdy tam musí být zodpovědnost, ale nemůžete jim brát jejich přirozené dovednosti,“ vysvětluje svůj pohled na zapracování mladíků. Velká očekávání má i od svého parťáka z formace Matěje Blümela. „Známe se už z dřívějška, něco jsme spolu odehráli. Doufám, že přinese do lajny energii, a když k tomu přidá góly, bude to jenom dobře.“
Třetí vrchol? Hlava si odpočinula
Zatímco někteří hráči se s národním týmem připravovali dlouhé týdny, Červenka naskočil až do rozjetého vlaku těsně před turnajem. Po vypjatém závěru klubové sezony s Pardubicemi dostal prostor na nezbytnou regeneraci. „Pomohlo mi to hlavně na hlavu. Play-off je psychicky i fyzicky strašně náročné, pořád se připravujete na další zápas. Byl jsem rád, že jsem si na chvíli orazil. Teď doufám, že se to zase naplno rozběhne na těch dalších čtrnáct dní.“

Olympiáda, extraligové play-off a mistrovství světa. Zvládnout tři vrcholy během několika měsíců je obrovská zátěž, český útočník s ní ale dopředu kalkuloval. „Měl jsem to v hlavě od začátku nastavené, že to takhle může být, a pečlivě jsem se na to připravoval. Jde to vrchol po vrcholu. Dáme do toho všechno, aby to dopadlo co nejlépe a měli jsme z turnaje dobrý pocit,“ slibuje. A na dotaz, zda má doma ještě vůbec místo na případnou další placku, s potutelným úsměvem odvětí: „To se vždycky najde.“
Celé hokejové šílenství odstartuje pro český tým ve švýcarském Fribourgu, kde to sám Červenka z minulosti velmi dobře zná, duelem proti nevyzpytatelnému Dánsku. Úvodní zápasy turnajů bývají tradičně nervózní a plné urputného hokeje. „Než se to celé rozběhne, jsou první zápasy vždycky hodně specifické. Důležitý bude první gól. Na začátku mají všichni ještě spoustu sil, takže očekávám strašně těžký zápas. Musíme se na to dobře nastavit v hlavách, doufám, že do toho vlítneme s nadšením i radostí ze hry a úspěšně to zvládneme.“
TÉMATA: A-tým