Cíl je jasný, chci NHL. Teď mám ale v hlavě jen nároďák, hlásí navrátilec Blümel
Po čtyřech letech znovu oblékne dres národního týmu. Útočník Matěj Blümel dorazil do reprezentačního kempu před domácím mistrovstvím světa jen chvíli po hořkém vyřazení z farmářského play-off. Přestože v zámoří prožil psychicky nesmírně náročný ročník plný zranění a bojů o místo, do Česka, odkud tým odletěl, si přivezl formu z vydařené druhé poloviny sezony. Smlouvu na další ročník zatím neřeší, jeho hlavní prioritou ale nadále zůstává vybojovat si pevné místo v NHL.
Když se po dlouhých čtyřech letech znovu ohlásil v českém národním týmu, neskrýval obrovské nadšení. Rychlé balení po vyřazení v zámoří pro něj sice znamenalo velký stres, ale možnost reprezentovat na šampionátu všechno přebila. „Super, nemohl jsem se dočkat. Jsem moc rád, že jsem tady a že jsem dostal šanci. Pro mě to vždycky byla obrovská čest reprezentovat. Jsem hrozně šťastný, že jsem se mohl k týmu připojit a být toho součástí,“ líčil s úsměvem Blümel na letišti.
Cesta do národního týmu ale vedla přes bolestné vyřazení v prvním kole play-off AHL. „Bylo to hodně těžké. Ze začátku tam bylo zklamání, že jsme nešli dál, protože jsme měli vyšší ambice. Ale hned druhý den mi volali, jestli přijedu. Zabalit to všechno bylo náročné, ale jsem rád, že jsem to zvládl a teď se můžu soustředit už jen čistě na hokej,“ popsal bleskový přesun z Ameriky do Evropy.

Samotná klubová sezona se pro něj nevyvíjela vůbec jednoduše. Hned na startu ročníku musel zkousnout přesun na farmu a situaci mu následně zkomplikovalo i zdraví. „Bylo to hodně náročné, hlavně psychicky. Měl jsem ambice hrát v NHL, ale bohužel mě hned poslali dolů. Pak, když jsem chvíli hrál nahoře, tak jsem se zranil. Úplně moc štěstí jsem ze začátku neměl,“ přiznává upřímně. Zlom přišel, když přestal řešit okolnosti a upnul se jen k samotné hře. „Začal jsem se soustředit úplně jenom na hokej a bylo mi asi jedno, kde hraju, hlavně aby se mi hrálo dobře. Druhá půlka už byla lepší a play-off taky. Cítil jsem se na ledě dobře a věřím, že to tady budu moct prodat.“
Velké hřiště? Dám tomu tři tréninky
Zámořský hokej na úzkém ledě se od toho evropského diametrálně liší, Blümel z toho ale žádného strašáka nedělá. Ostatně, v minulosti už na širokém kluzišti odehrál desítky zápasů. „Máme teď před sebou tři tréninky, takže si myslím, že si na to během nich zvyknu. Ani si to úplně nechci dávat do hlavy. Beru to tak, že je to pořád ten stejný sport, který hraju celý svůj život. Věřím, že to tak těžké nebude,“ nepřipouští si komplikace s adaptací.
Do turnaje naskočí s kádrem, který kvůli náročné sezoně doznal mnoha omluvenek. O své přesné roli zatím s trenéry nestihl mluvit. „S trenéry jsem se ještě ani nepotkal, čeká mě to za chvilku. Věřím, že si promluvíme. Úplně jsem ani nesledoval, kdo všechno se omluvil, ale jsem moc rád, že jsem tu šanci dostal a určitě budu chtít prodat to, co ve mně je.“
Zámořský sen trvá
I když se u hráčů vracejících se po letech ze zámoří často spekuluje o případném mistrovství světa jako o „výkladní skříni“ pro nové smlouvy v Evropě, Blümel má o své budoucnosti zcela jiné představy. „Jestli tu hraju o angažmá? Je to určitě možné, ale já se na to teď nechci soustředit. Chci si užít hlavně to, že tady vůbec můžu být. Pro mě je reprezentovat Česko to úplně nejvíc,“ říká odhodlaně.
Jeho kompas i nadále ukazuje směrem k NHL. Návrat do zámoří po šampionátu pro něj zůstává jasným cílem. „Pro mě je priorita zámoří. Pořád mám cíl udělat NHL, dostat se tam. Uvidíme, jestli to vyjde,“ dodává útočník, který se podle svých slov za čtyři roky od poslední reprezentační akce výrazně posunul. „Doufám, že jsem nasbíral spoustu zkušeností, které budu moci prodat. Věřím, že jsem se zlepšil hokejově i silově,“ uzavírá natěšený Matěj Blümel.
TÉMATA: A-tým